Cult TV Awards winners 2009

Wednesday, 23 December 2009 18:30

Before we announce the winners, as is customary for Cult TV at our Awards Ceremony, we now present a trio of Awards being presented to relevant people, and then followed by our commemoration of those who have departed from this dimension this year …

 

Our thanks to Justin Allum for the huge amount of work he has put in to compiling this Obituary tape once more, and thanks to Johnnie P and Mark Withall for the camera work.  And now, the moment you’ve all been waiting for, the announcement of who has won what thanks to your votes in this year’s Cult TV Awards – and there’s a few surprises.  Our congratulations to all our winners!


Best New Digital Series

WINNER: TRUE BLOOD

NOMINATED: Lie to Me, Fringe, Dollhouse, Being Human

 

Best New Terrestrial Series

WINNER: THE MENTALIST

NOMINATED: Merlin, Demons, Survivors, The Kevin Bishop Show

 

Best Returning Digital Series

WINNER: 24

NOMINATED: Lost, Chuck, Red Dwarf, Boston Legal

 

Best Returning Terrestrial Series

WINNER: ASHES TO ASHES

NOMINATED: Torchwood, Primeval, Heroes, Minder

 

Best Special/Miniseries

WINNER: FAWLTY TOWERS REOPENED

NOMINATED: Red Riding, Alan Whicker’s Journey of a Lifetime, Lost in Austen, Moses Jones

 

Best Repeat Series

WINNER: THE PRISONER (ITV4)

NOMINATED: Space: 1999 (ITV4), Adam Adamant Lives! (BBC4), The Avengers (BBC4), Taking Over The Asylum (BBC4)

 

Series They Shouldn’t Have Cancelled

WINNER: MINDER

NOMINATED: Reaper, My Name is Earl, Boston Legal, Sarah Connor Chronicles

 

Best Guest Appearance

WINNER: LEONARD NIMOY (Fringe)

NOMINATED: David Hasselhoff (Knight Rider), Michelle Ryan (Doctor Who), Peter Capaldi (Torchwood), Lee Evans (Doctor Who)

 

Breakthrough Performance

Lex Shrapnel with Alex Geairns

WINNER: LEX SHRAPNEL (Minder)

NOMINATED: Anna Torv (Fringe), Cush Jumbo (Torchwood), Alexander Skarsgard (Generation Kill), Rutina Wesley (True Blood)

 

Best New Title Sequence

WINNER: TRUE BLOOD

NOMINATED: Fringe, Merlin, Lie To Me, Dollhouse

 

DVD Presentation

WINNER: BATTLESTAR GALACTICA (Final Season)

NOMINATED: Fireball XL5 (Network), Lost (Season 4), Chuck (Season 1), Sarah Connor Chronicles (Season 1)

 

Cult Personality

WINNER: HARRY HILL

NOMINATED: James May, Charlie Brooker, Mitch Benn, Alan Whicker

 

Hall of Fame – Series

WINNER: LOST

NOMINATED: Captain Scarlet & The Mysterons, The Professionals, Red Dwarf, Angel

 

Hall of Fame – Actor

WINNER: DAVID TENNANT

NOMINATED: Adam Baldwin, Leonard Nimoy, Martin Shaw, Patrick Macnee

 

Hall of Fame – Actress

WINNER:  CATHERINE TATE

NOMINATED: Eliza Dushku, Farrah Fawcett, Keeley Hawes, Summer Glau

 

Hall of Fame – Director

WINNER: DAVID NUTTER

NOMINATED: Barry Letts, Derek Martinus, Robert Duncan McNeill, Michael E Briant

 

Hall of Fame – Producer

WINNER: JJ ABRAMS

NOMINATED: Tim Kring, Reg Hill, Ronald D Moore, Stephen J Cannell

 

Hall of Fame – Writer

WINNER: DENNIS SPOONER

NOMINATED: Nigel Kneale, Aaron Sorkin, Bryan Fuller, Steven Moffat

 

Hall of Fame – Hero

WINNER: JACK BAUER (24)

NOMINATED: Sam Tyler (Life on Mars), Captain Jack Harness (Torchwood), Dean Winchester (Supernatural), Gil Grisson (CSI)

 

Hall of Fame – Villain

WINNER: THE JOKER (Batman)

NOMINATED: The Hood (Thunderbirds), Red John (The Mentalist), Dick Dastardly (Wacky Races), Species 8472 (Torchwood)

 

Hall of Fame – Special Effects

WINNER: BERNARD WILKIE

NOMINATED: Dan Rebert, Gary Hutzel, Christian Manz, Seven Begg

 

Hall of Fame – Costumes

WINNER: Andrew Pallack (BATMAN 1960s)

NOMINATED: Al Lehman (Buck Rogers), Daphne Dare (1960s Doctor Who), Joan Bergin (The Tudors), Cynthia Bergstrom (Buffy)

 

Hall of Fame – Animated Character

WINNER: STEWIE (Family Guy)

NOMINATED: Bender (Futurama), Charley (Public Information Films), Hong Kong Phooey, Steve Zodiac (Fireball XL5)

 

Hall of Fame - Advert

WINNER: COMPARETHEMEERKAT.COM

NOMINATED: Snickers – Mr T, Specsavers Free Reactions – Thunderbirds, R Whites – Secret Lemonade Drinker, Tango

 

Hall of Fame – Music

WINNER: JOHN WILLIAMS (Lost in Space/Time Tunnel/Land of the Giants

NOMINATED: David Rose (Bonanza), Christophe Beck (Buffy, Angel, Day Break, The Practice), John McCrea (Chuck), Michael Giachinno (Lost, Alias)

 

Hall of Shame – Worst Line of Dialogue

WINNER:  Batman: Stop fiddling with that atomic pile and come down here! (Batman)

NOMINATED: 

WOTAN: “Doctor Who is required” (Doctor Who ‘The War Machines’);

The Doctor: Deactivating a generator loop without the correct key is like repairing a watch with a hammer and chisel - one false move and you'll never know the time again (Doctor Who);

Jerry: Ben, as your attorney, your friend, and your brother, I strongly suggest you get a better lawyer (Twin Peaks)

The Doctor: It was the Daisiest Daisy I'd ever seen! (Doctor Who 'The Time Monster')

 

Hall of Shame – Worst Continuity Clanger

WINNER: Straker using his 1980 car in a 1971 flashback (UFO 'Confetti Check A-OK');

NOMINATED: Captain Kirk's uniform (Star Trek 'Charlie X'); The changing shape of the planet Terminal (Blake's 7); The changing length of Starbuck’s hair (Battlestar Galactica 'The Gun on Ice Planet Zero'); Harriet Jones supposedly going to herald a new 'golden age' then the Doctor gets rid of her (Doctor Who 'World War Three')

 

Hall of Shame – Worst Special Effect

WINNER:  Meat Monster (Torchwood 'Meat')

NOMINATED: The Radiation Monsters (Space 1999 'Bringers of Wonder'), Horta (Star Trek 'Devil in the Dark'), The Demon Cromm Cruac (Robin of Sherwood); Magma Monster (Doctor Who 'The Cavers of Androzani')

 

There really is no replacement for a live event to house the Awards in – and watch out for a MAJOR announcement soon concerning the location where you will be able to see the Cult TV Awards ceremony LIVE once more in the Autumn of 2010…

Last modified on Thursday, 10 May 2012 16:37

denizli escort denizli escort